لمینت دندان

لمینت دندان

زیبایی چهره برای هر فردی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد که می توان گفت طرح لبخند در زیبایی ظاهری نقش بسیاری ایفا می کند که امروزه با توجه به پیشرفت علم و تکنولوژی شاهد ارائه ایده ها و روش های متعددی برای زیبایی طرح لبخند می باشیم. لمینت دندان یکی از پرطرفدارترین و پرتقاضاترین ایده هایی می باشد که با انجام آن، بر سطح جلویی دندان فرد، پوسته نازکی نصب شده و ظاهری بسیار زیبا و جذاب را برای چهره و دندان های وی به ارمغان می آورد.

همچنین بخوانید: بررسی دقیق راه های اصلاح طرح لبخند

لمینت های سرامیکی با توجه به نیاز هر فردی تهیه و ساخته می شود و با نصب لمینت دندان می توان شکل، اندازه و طول دندان ها را تغییر داد. در برخی موارد بدون نیاز به تراش دندان متخصص می تواند با آماده سازی مختصر بدون وارد کردن آسیبی بر مینای دندان ها به ساخت لمینت های دندان ها بپردازد. توجه داشته باشید که در کنار جنبه زیبایی این آیتم، عملکرد صحیح آن حائز اهمیت بوده و از این جهت ساخت محکم و دقیق آن بسیار الزامی می باشد. در هنگام نصب لمینت ها از رزین حساس به نور در میان دندان ها و لمینت استفاده می کنند که این امر پس از نصب سبب محکم شدن لمینت خواهد شد. افراد برای به دست آوردن نتیجه ای مثبت از نصب لمینت بایستی از دندانپزشک زیبایی حرفه ای در این زمینه بهره مند شوند و اطلاعاتی دقیق در زمینه اقدامات قبل و بعد از نصب لمینت به دست آورند.

لمینت دندان

انواع لمینت دندان

لمینت دندان در انواع مختلفی قابل اجرا می باشد که با توجه به مشکل موجود در دندانها و سلیقه فرد می توان با مشورت دندانپزشک زیبایی یکی از این روش ها را انتخاب و اجرا نمود:

لمینت سرامیکی دندان به روش غیر مستقیم: لمینت سرامیک از جنس چینی بوده و ظاهر زیبایی دارد ثبات رنگ بیشتر این نوع لمینت در مقایسه با لمینت های کامپوزیتی سبب جذب مخاطب بیشتر به انتخاب این نوع لمینت شده است. این نوع لمینت دندان پس از قالبگیری در لابراتوار تولید و تهیه می شود و هزینه ساخت لمینت سرامیکی بسیار بیشتر از روش دیگر می باشد.
لمینت کامپوزیتی به روش مستقیم: در این روش اصلاح طرح لبخند در مقایسه با لمینت سرامیکی تراش کمتری به دندان داده می‌شود . از دیگر مزیت های کامپوزیت دندان می توان به کم هزینه بودن آن اشاره کرد. اما در مقایسه با نوع دیگر بسیار شکننده است و در مقابل رنگ پذیری مواد غذایی و دخانیات ضعیف عمل میکند.در ضمن شفافیت و براقی آن نسبت به لمینت سرامیکی کمتر می باشد.

عمر لمینت دندان چقدر است؟

لمینت دندان یکی از طبیعی ترین درمان ها در دندانپزشکی زیبایی است. لمینت یک پوسته نازک است که توسط مواد رنگی دندان و بر اساس نیاز فرد طراحی شده است. این پوسته ها به منظور تغییر رنگ، شکل، اندازه یا طول آنها و بهبود ظاهری به سطح جلوی دندان ها متصل می شوند. لمینت دندان به طور چشمگیری طبیعی است و تمام نواقص زیبایی دندان را از جمله ترک ها، لکه ها، تراشه ها را پنهان می کند و زیبایی هر لبخندی را بیشتر می کند و به طور معمول عمر لمینت دندان بین یک دهه یا بیشتر دوام می آورد. لمینت دندان طول عمر دائمی ندارد و در صورتی که عمر لمینت سر می رسد باید آن را تعویض کرد اما دندان دیگر نمی تواند به حالت قبلی خودش در بیاید.

لمینت دندان

 

مراحل نصب لمینت دندان

1-آماده سازی دندان:

اولین مرحله برای نصب لمینت دندان آماده سازی دندان است که پزشک از طبیعی بودن و در عین حال از چسبندگی مناسب بین لمینت و دندان مطمئن شود.

2-تراشیدن مینای دندان:

یک لایه از مینای دندان به میزان دقیق و درست تراشیده می شود البته در بیشتر موارد میزان تراشیدگی مینای دندان کم است و نیازی به بی حسی نیست.

3-قالب گیری دندان:

بعد از گذراندن مراحل قبلی، دندانپزشک زیبایی موردنظر از دندان های فرد قالب تهیه می کند. برای اینکار مواد قالب گیری را درون دهان می گذارد و اطراف دندان های شمارا این مواد سفید در بر می گیرد و در نتیجه شکل دندان ها را به خود گرفته و سفت می شود سپس قالب دندان به یک لابراتور فرستاده می شود.

4-لمینت موقت دندان:

بیشتر اوقات به دلیل تراشیده شدن مینای دندان، دندانپزشک موردنظر برای محافظت از زمینه کاری دندان و جلوگیری از حساسیت، لمینت موقت دندان را بر روی دندان ها جایگذاری می کند.

5-ساخت لمینت:

یکی دیگر از مراحل لمینت دندان ساخت لمینت است که بعد از فرستادن قالب لمینت، تکنسین یک مدل کاری موقت درست می کند و این قالب را از چند لایه ی پورسلاین می سازد و در مقابل گرما و فشار مقاومت مواد را افزایش می دهد.

6-نحوه گذاشتن لمینت ها:

زمانی که ونیرها بر روی دنداهایتان قرار می گیرد تمام مشکلات شکل و ظاهر آن توسط دندانپزشک زیبایی برطرف می شود و در صورت لزوم کمی از آنها را برش و دوباره شکل می دهد و رنگ لمینت با رنگ طبیعی لبخند بیمار مقایسه می شود.
همواره در تمامی مراحل با پزشک موردنظر همکاری لازم را داشته باشید تا بهترین نتیجه را بعد از نصب لمینت دندان ببینید. و بلافاصله قبل از قرار دادن روکش، پزشک ژل اسید را به دندان ها میزند که باعث می شود بعضی از مواد معدنی را بر سطح دندان ها حل کند که حالت زبری در سطح میکروسکوپیک ایجاد می کند.
در نهایت ماده ی سیمانی دندان را در پشت لمینت ها می زنند و پورسلاین ها در جلوی دندان قرار می دهد و از نور محکم کننده برای سفت شدن مواد لمینت دندان استفاده می کند زیرا نور باعث تحریک واکنش شیمیایی در حین اتصال می شود تا لمینت در عرض چند دقیقه تنظیم و شکل درست به خود گیرد.

لمینت دندان

لمینت برای چه کسانی مناسب نمی باشد؟

افراد برای انتخاب مناسب در انواع روش های اصلاح طرح لبخند بایستی مشاوره های دقیق و لازم از دندانپزشک زیبایی خود دریافت کنند چرا که انجام لمینت دندان برای هر فردی مناسب نمی باشد از جمله دلایلی که لمینت برای دندان برخی افراد مناسب نیست می توان به موارد زیر اشاره نمود:

افرادی که با سایش شدید دندان مواجه هستند و بافت مینای دندان هایشان برای اجرای لمینت کافی نیست بایستی به جای لمینت از انواع روکش های دندان با توجه به صلاحیت نظر پزشک برای آنها انتخاب گردد.
افرادی که روی دندان هایشان پوسیدگی وسیعی دارند از این جهت نمی توانند از انواع لمینت استفاده کنند تا زمانی که پوسیدگی دندان هایشان را برطرف کنند.
کسانی که دارای دندان قروچه هستند با استفاده از لمینت دندان به مرور به آن صدمه وارد خواهند کرد از این رو انتخاب این روش اصلاح طرح لبخند مناسب نمی باشد.

افرادی که نسبت به بهداشت دهان و دندان جدیت ندارند چرا که میبایست به طور مداوم از مسواک و نخ دندان استفاده کنند.

هزینه لمینت دندان چقدر است؟

هزینه لمینت دندان در چه حدودی می باشد؟ از جمله رایج ترین سوالاتی می باشد که افراد قبل از انتخاب و انجام این روش برایشان جای سوال می باشد. در پاسخ به این سوال می توان گفت قیمت لمینت دندان طرح لبخند به عوامل بسیاری چون تجربه و تخصص متخصص و تجهیزات استفاده شده بستگی دارد؛ و با توجه به افزایش تقاضای این روش و افزایش قیمت مواد اولیه نرخ مشخص شده برای انجام این روش در مقایسه با دیگر روش های اصلاح طرح لبخند گران تر می باشد.اما چون نیاز به تشخیص و معاینه اولیه دندانپزشک زیبایی را دارد نمیتوان عددی را برای بیان هزینه لمینت عنوان کرد.برای اطلاع از قیمت لمینت دندان 98 و 99 با مشاورین ما در قسمت تماس با ما در ارتباط باشید.

لمینت دندان

شما میتوانید برای دریافت مشاوره و نوبت با شماره 22149108- 22149117 تماس بگیرید.

همچنین بخوانید: هزینه لمینت دندان چقدر است

عوارض لمینت دندان

افرادی که به دلیل داشتن دندان های بد فرم و بد رنگ در رنج هستند می توانند زیر نظر دندانپزشک زیبایی از انواع لمینت ها استفاده نمود اما اگر هیچ گونه مشکلی در دندان های خود ندارند استفاده از لمینت دندان توصیه نمی شود چرا که در این صورت سبب آسیب رسیدن به دندان هایتان خواهد شد. هم چنین در صورتی که اجرای این روش به درستی صورت نپذیرد در این صورت می تواند با مشکلات بسیاری مواجه شود که از جمله عملیات نادرست اجرای لمینت می توان به عدم تطابق لبه ای، تراش بیش از حد دندان ها و غیره که سبب التهاب لثه ای و پوسیدگی دندان ها میگردد ،اشاره کرد. از دیگر عوارض لمینت دندان می توان موارد زیر را نام برد :

  • درد بعد از کامپوزیت و حساسیت دندان لمینت شده بعد از درمان
  • تراش دندان ها در طی درمان
  • شکستگی دندان لمینت شده
  • تغییر رنگ لبه ای لمینت
  • تفاوت لمینت و کامپوزیت دندان

لمینت دندان

لمینت دندان و کامپوزیت دندان تفاوت های قابل توجهی با یکدیگر دارد که می توان گفت قیمت از اصلی ترین تفاوت های این دو روش می باشد که لمینت دندان در مقایسه با کامپوزیت گران تر بوده و در مقابل از زیبایی ظاهری بسیاربیشتری برخوردار است. میزان محافظه کارانه بودن، طول عمر مفید، مقاومت در برابر رنگ پذیری از جمله تفاوت های این دو روش به شمار می آید. احتمال شکست و لب پر شدن لمینت های سرامیکی در مقایسه با کامپوزیت بسیار کمتر می باشد و از طرفی طول عمر لمینت سرامیکی بیشتر است. با توجه به تفاوت های بسیار بین این دو روش در پاسخ به سوال کدام روش بهتر می باشد؟ می توان لمینت سرامیکی را پیشنهاد کرد با وجود گران قیمت بودن از ویژگی ها و مزیت های بسیاری برخوردار می باشد.

همچنین بخوانید: لمینت یا کامپوزیت

نمونه تصاویر لمینت دندان

در تصویر مقابل بیماری است که دندان های به شدت آسیب دیده داشتند و در این نمونه مجبور به لمینیت و روکش های پرسلنی IPS شده ایم. برای دیدن سایر نمونه تصاویر از دکتر محمدرضا فرهنگی دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی از گالری تصاویر دیدن فرمایید.

لمینت دندان

فیلم لمینت دندان