آیا جرمگیری برای دندان ضرر دارد ؟ - دکتر محمدرضا فرهنگی

آیا جرمگیری برای دندان ضرر دارد ؟

آیا جرمگیری برای دندان ضرر دارد ؟

آیا جرمگیری برای دندان ضرر دارد ؟


متاسفانه تصور رایج و اشتباهی بین مردم وجود دارد که جرمگیری برای دندان ضرر دارد .
آن چیزی که به اسم جرم در دهان نامیده میشود به طور کلی به دو دسته تقسیم میشود :


1. Stain ها که رنگ دانه های ناشی از مواد غذایی و دخانیات هستند که روی دندان ها نشسته اند و تنها مشکل آنها لطمه به زیبایی دندانها است و خیلی راحت هم یک پالیش بر طرف میشود .

2. پلاک دندانی که حاصل تجمع میکروب ها ی بیماری زا روی دندانها و مرز بین دندانها و لثه میباشد که به واسطه مواد چسبنده به دندانها میچسبند و در همان محل از یک طرف با ترشح مواد اسیدی باعث پوسیدگی دندانها میشوند و از سمت دیگر باعث التهاب و عفونت لثه ها و به مرور زمان تخریب PDL و بافت استخوانی اطراف دندانها میگردند .

آنچه که بسیار مهم است بدانید این است که میکروبهای بیماریزای موجود در جرم دندانی علاوه بر تخریب دندان لثه و بافت های نگهدارنده دندان از طریق عفونت های لثه به راحتی وارد جریان خون میشوند و مهمترین بافت هدف آنها دریچه قلب و میتوانند شدیدا به آنها آسیب بزنند خصوصا در افرادی که مشکل دریچه قلبی دارند.

این باکتری همچنین به پروتز های موجود در بدن افراد هم حمله میکنند و باعث تخریب و رد شدن آنها توسط بدن میشود مثل پروتزهای مفصل ‘دریچه مصنوعی قلب ‘ انواع ایمپلنت های دندانی و …….

اخیرا بین جرم دندانی شدید در افراد مسن و بیماری آلزایمر هم یک رابطه معنی دار کشف شده است که دانشمندان با جدیت مشغول بررسی آن هستند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *