دندانپزشکی در کرونا | نکات مهم برای افراد مبتلا به کرونا در دندانپزشکی

دندانپزشکی در کرونا

دندانپزشکی در کرونا

با وجود این که کرونا بیماری جدیدی است و قابل انتقال از راه های تنفسی می باشد طبیعتا در حال حاضر دندانپزشکی در کرونا نیز رابطه مستقیم با هم داشته و از این رو افراد در هنگام مراجعه به دندانپزشکی حتماً باید نکات بهداشتی را رعایت کرده تا اگر خدای نکرده به این بیماری مبتلا بودند آن را به دیگر افراد منتقل نکنند و یا در غیر این صورت نیز از دیگر افرادی که به دندانپزشکی مراجعه می کنند، به کرونا مبتلا نگردند.

همچنین بخوانید: قیمت لمینت دندان

اقدامات مهم در زمینه دندانپزشکی در کرونا

امروزه یکی از مهم ترین مباحث موجود در جامعه که می توان گفت تمامی کشورها با آن دست و پنجه نرم می‌ کنند ویروس کرونا بوده که بیماری جدید و قابل انتقالی است که طبیعتا خطرات جدی نیز به همراه دارد‌ حال در اینجا بسیاری از افراد امروزه در خصوص دندانپزشکی و کرونا سوالاتی می پرسند و تمایل دارند بدانند آیا در هنگام بروز این ویروس در کشور، مراجعه به دندانپزشکی خطرناک است یا خیر؟ به طور کلی باید بدانید با توجه به اینکه در حال حاضر خطرات ویروس کرونا برای تمامی افراد وجود دارد، لازم است تا حد امکان از منزل خارج نشده و به محل‌ های عمومی چون دندانپزشکی مراجعه نشود. اما با این وجود اگر ضرورتی برای مراجعه به دندانپزشکی در در این زمان وجود داشت، لازم است حتما به توصیه هایی که در ادامه در خصوص دندانپزشکی در شرایط کرونا بیان شده است توجه کنید.

برای تست کرونا کلیک کنید.

دندانپزشکی در کرونا

نکات مهم برای افراد مبتلا به کرونا

در خصوص دندانپزشکی در شرایط کرونا توجه داشته باشید از آنجایی که سرایت این بیماری بسیار زیاد بوده لازم است افرادی که دچار آنفولانزا یا بیماری ویروسی مثل کرونا هستنند به صورت جدی از مراجعه به دندانپزشکی خودداری کنند زیرا در حال حاضر واکسن و درمان مناسبی برای این بیماری وجود نداشته و از آنجایی که این بیماری سریعا منتقل می شود هنگامی که فرد مبتلا به کرونا به دندانپزشکی مراجعه کند این بیماری سریع گسترش پیدا خواهد کرد. علی ‌رغم این دیگر افراد هم هنگامی که به دندانپزشک مراجعه می‌ کنند حتماً در هنگام ورود و خروج از مطب، کلینیک و بیمارستان باید دست های خود را به مدت ۲۰ ثانیه با آب و صابون بشویند و در صورتی که آب و صابون در دسترس نباشد باید از پد الکلی استفاده شود. به طوری که جهت جلوگیری از ابتلا به ویروس کرونا استفاده از محلول های ضدعفونی کننده دست که دارای حداقل ۶۰ درصد الکل می‌ باشند جایگزین مناسب آب و صابون هستند. همچنین استفاده از یک دستکش یکبار مصرف نیز کمک کننده عالی خواهد بود. علاوه بر این لازم است از تماس دست ها با چشم، بینی و گوش خودداری شود و اگر دارای علائمی چون سرفه، عطسه و آبریزش بینی هستید حتماً از ماسک استفاده کنید.

همچنین بخوانید: کامپوزیت دندان چیست؟

دندانپزشکی در کرونا

شست و شوی دست ها در دندانپزشکی

همانطور که گفته شد یکی از نکات بسیار مهم در خصوص مراجعه به دندانپزشکی در شرایط شیوع ویروس کرونا شستشوی درست دست ها در هنگام خروج و ورود به دندانپزشکی می باشد. برای پیشگیری و جلوگیری از انتقال این ویروس توصیه می شود که حتماً دست های خود را ترجیحا با آب گرم و صابون مایع به مدت ۲۰ ثانیه به روش صحیح شستشوی دهید. به گونه ای که ابتدا باید دستهای خود را با آب گرم مرطوب کرده و چند قطره کوچک از مایع صابون را بر روی دست بریزید؛ سپس کف دست ها را به طور دورانی بر روی هم مالیده و کف دست راست را بر روی پشت دست چپ گذاشته و انگشت ها را در هم کنید و دست ها را به خوبی به یکدیگر بمالید و دست چپ را نیز به همین روش بشویید. کف دست ها را نیز باید با انگشتان شسته و سپس می توانید دست ها را با آب گرم آبکشی کنید و در مرحله آخر با یک دستمال خشک رطوبت دست ها را بگیرید.

همچنین بخوانید: لمینت یا کامپوزیت

دندانپزشکی در کرونا

راه های عمومی پیشگیری از کرونا

علاوه بر آنچه بیان شد لازم است بدانید راه های عمومی نیز برای پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا وجود دارد مثلا علی ‌رغم اینکه نیاز است در هنگام ورود و خروج از دندانپزشکی، که یکی از مکانهای عمومی به شمار می‌ رود دست و صورت خود را بشویید لازم است در صورتی که به اشیا اطراف دست زدید بلافاصله دست خود را به مدت ۲۰ ثانیه شستشو دهید. همچنین در صورتی که مشاهده کردید شخصی عطسه کرد باید از او فاصله بگیرید و پیشنهاد می شود حتماً در فاصله یک متری با مراجعه کنندگان دندانپزشکی قرار بگیرید.

دندانپزشکی در کرونا

اقدامات دندانپزشکان در زمینه دندانپزشکی در کرونا

علیرغم اینکه لازم است بیماران و مراجعه کنندگان برای پیشگیری از بیماری کرونا در مطب دندانپزشکی اقداماتی انجام دهند لازم است تا دندانپزشکان و همکارانشان نیز اقدامات پیشگیرانه را مدنظر قرار دهند. به طوری که برای این امر در زمینه مبحث مهم دندانپزشکی در شرایط بحرانی کرونا، لازم است دندانپزشکان سطوح فلزی، پلاستیکی و شیشه ای را به طور کامل و روزانه ضدعفونی کنند و به تمامی بیمارانی که دارای علائم سرماخوردگی هستند ماسک بدهند. همچنین لازم است همه سطوحی که ممکن است بیمار به آن دست بزند همچون دستگیره، شیرآلات و کلید را چند بار در روز ضدعفونی کنند. و از طرفی بهتر است دکتر دندانپزشک اجازه ندهد وسایل همراه بیمار مثل کیف، چتر یا غیره به اتاق دندانپزشکی آورده شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *