دندان شیری - دکتر محمدرضا فرهنگی

دندان شیری

دندان شیری

دندان های شیری اولین دندانهایی است که در دهن کودک ما به وجود می آیند و حدودا از 6 ماهگی نوزاد و گاها به ندت خیلی زودتر شروع به رشد می کنند. برخی معتقدند که در آمدن دندانهای شیری ریشه وراثتی دارند اما هر نوزادی این دوره را دیر یا زود تجربه میکند نگران تاخیر درآمدن ندان های شیری فرزندتان نباشید و اگر تا 18 ماهگی کودکتان دندانی درنیاورد در این صورت بزشک مشورت کنید.

تعداد دندانهای شیری چند تاست؟

اصولا دندان های شیری 20 عدد هستند و به مرور زمان جایشان را به دندان های دائمی خواهند داد. جایگزینی دندان های شیری هم از 6 یا 7 سال شروع شده و حدودا تا 12 سالگی کودکتان طول میکشد.

ترتیب افتادن دندان شیری به چه صورت است؟

 

چگونه بفهمیم دندان شیری است؟

رویش دندان دائمی پشت دندان شیری

تاخیر در رویش دندان شیری

آیا دندان شیری ریشه دارد؟

تعداد دندانهای شيری در کل بيست عدد ميباشد که از سن ۶ – ۸ ماهگی شروع به رويش کرده و تا سن حداکثر ۳ سالگی رويش آنها تکميل ميگردد. افتادن دندانهای شيری از سن ۶ -۷ سالگی شروع شده و تا سن ۱۲ سالگی بايد کليه دندانهای شيری افتاده و دندانهای دائمی جايگزين آنها گردد.
۴ دندان دائمی آسيای اول در سن ۶ سالگی در دهان رويش پیدا ميکند بدون اينکه دندان شيری به جای آن بيفتد . يعنی در سن ۷ سالگی بچه بايد ۲۴ تا دندان در دهانش باشد .
۴ دندان دائمی ديگر که همان دندانهای آسيای دوم ميباشد هم در سن ۱۲ سالگی در دهان رويش پيدا ميکنند و اين دندانها هم جايگزين دندان شيری نيست بلکه مستقلا رويش پيدا ميکنند . يعنی در سن ۱۲ سالگی هم بايستی بچه ۲۸ دندان در دهان داشته باشد علت افتادن دندانهای شيری به اين خاطر است که دندانهای دائمی زير دندان شيری شروع به رويش که کرد به مرور ريشه دندان شيری را ميخورد و اين روند تا جائی ادامه پيدا ميکند که ريشه دندان شيری به کل از بين رفته و در آخرين مرحله که دندان دائمی در دهان جوانه ميزند دندان شيری مربوطه می افتد به اين عکس توجه کنيد . اين عکس مربوط به دندان شيری يک بچه ۱۱ ساله است و دندان شيری در مراحل نهائی عمرش بسر ميبرد . و دندان دائمی زير آن در حال رويش هست .
حال اگر روند طبيعی رويش دندانها طی شود بچه در سن ۱۲ سالگی تمامی دندانهای شيری خود را ميريزد و به جای آن ۲۰ دندان دائمی رويش پيدا ميکنند که با 8 دندان آسیای دائمی میشود 28 دندان دائمی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *