روش های سفید کردن دندان در مطب | سفید کردن دندان | مراحل سفید کردن دندان در مطب

روش های سفید کردن دندان در مطب

روش های سفید کردن دندان در مطب

بلیچینگ دندان یکی از روش های جدید برای سفید کردن دندان ها می باشد. هزینه های بلیچینگ دندان در منزل و هزینه سفید کردن دندان در مطب با هم فرق دارد و معمولا بلیچینگ دندان در مطب دندانپزشکی با هزینه بیشتری صورت می گیرد.

سفید کردن دندان

سفید کردن دندان که با نام بلیچینگ معروف شده است، روشی است که از طریق آن می توان تیرگی ها که روی دندان ها به وجود آمده و رنگدانه هایی که به مرور زمان و به علت استفاده از مواد رنگدانه دار مانند قهوه، چای، توت فرنگی و حتی گوجه فرنگی به وجود آمده اند را از بین می برد. در برخی مواقع ممکن است که بد رنگی دندان ها به علت ژنتیکی باشد که از طریق بلیچینگ می توان این مشکل را حل کرده و ظاهر دندان را زیباتر کرد. از دیگر عواملی که موجب تغییر رنگ دندان ها می شود، کشیدن سیگار، مصرف نوشابه های رنگی و ادویه ها می باشد.

روش های سفید کردن دندان در مطب 

سفید کردن دندان در مطب

بلیچینگ دندان از جمله درمان های زیبایی به شمار می آید که معمولا در میان خانم های جوان طرفداران زیادی دارد. در این روش دندان ها طبق نظری و تشخیصی که پزشک می دهد،۲ تا ۳ درجه سفیدتر خواهند شد. سفید کردن دندان در مطب به گونه ای انجام می شود که به مینای دندان هیچ گونه آسیبی وارد نشود. برای این روش از موادی سفید کننده به نام پراکسید هیدروژن استفاده می کنند. برای سفید کردن دندان باید از دقت و تخصص بالایی به کار برده شود و دندانپزشک باید دارای مهارت کافی باشد. روی لثه ها از یک ماده حفاظتی استفاده می شود که در مقابل آسیب های پراکسید هیدروژن محافظت شود. بعد از آن H2O2 که روی دندان ها گذاشته می شود، بر اساس غلظت و زمان مورد نظر ریخته می شود. پس از آن به وسیله یک دستگاه مخصوص اشعه روی دندان ها گذاشته می شود. این مواد اکتیو شده و در مدت زمان ۰۳ دقیقه دندان ها را سفید می کند. از این طریق سفید کردن دندان ها معمولا در یک جلسه زودتر صورت می گیزد.

روش های سفید کردن دندان در مطب 

روش های سفید کردن دندان

سفید کردن دندان ها (بلیچینگ دندان ها) به دو صورت انجام می شود: سفید کردن دندان ها در مطب دندان پزشکی و سفید کردن دندان در منزل.

برای سفید کردن دندان در مطب دو روش زیر به کار برده می شود: بلیچینگ دندان با استفاده از لیزر و سفید کردن دندان بدون استفاده از لیزر البته این دو روش دارای تفاوت چندان زیادی با هم نیستند و استفاده از لیزر برای این کار و به کار بردن اشعه یو وی سبب می شود که مواد سفید کننده فعال مانده و سریع تر عمل کند. از طریق سفید کردن دندان در مطب با استفاده از لیزر مواد مخصوصی که استفاده می شوند، از لثه ها محافظت کرده و مواد سفید کننده ای که دارای غلظت بالایی هستند، برای حفاظت از دندان ها به کار برده می شوند. در بعضی از مواد ماده موثری وجود دارد که فعال شدن آن ها به صورت شیمیایی بوده از طریق نور یا گرما صورت می گیرد.

روش های سفید کردن دندان در مطب 

اقدامات پیش از سفید کردن دندان ها در مطب

ممکن است برای سفید کردن دندان توسط دندانپزشک زیبایی ابتدا از دندان عکس بگیرد، این کار موجب می شود که پیشرفت درمان کنترل شود. همچنین دندانپزشک دندان ها را معاینه نموده و در مورد علت لکه دار شدن آن ها از بیمار سوالاتی خواهد پرسید. بعد از ان شروع به تمیز کردن دندان ها می کند. از طریق این کار باکتری‌ها، خوراکی‌ها و موادی که موجب لکه دار شدن لکه ها شده اند را تمیز می کند. پس از اینکه این کارها انجام شد، فرآیند سفید کردن دندان ها آغاز می شود.

روش های سفید کردن دندان در مطب 

مراحل سفید کردن دندان در مطب

قبل از انجام دادن بلیچینگ دندان باید مشکلاتی که ممکن است دندان ها داشته باشد را برطرف کرد. به عنوان مثال قبل از سفید کردن دندان ها در صورتی که پوسیدگی داشته باشند باید آن را درمان کرد. چون احتمال دارد که مواد سفید کننده از میان پوسیدگی ها عبور کنند و این مواد وارد قسمت درونی دندان شود. اگر لثه ها تحیل رفته باشند، شاید ریشه‌های بیرون‌ ماندهٔ دندان هم زرد دیده شوند، ولی این مواد سفید کننده آن قسمت ها را سفیدتر نخواهد کرد.‌ در صورتی که فردی دندان یا لثهٔ تحلیل‌ رفته داشته باشد، شاید بلیچینگ موجب حساسیت در دندان ها شود. روی روکش‌های سرامیکی یا کامپوزیت‌ها سفید کنندگی تاثیری نخواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *