کامپوزیت دندان چیست؟ | معایب و مزایای کامپوزیت دندان | انواع کامپوزیت دندان | کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان ماده ای نسبتا محکمی بوده و برای نصب آن بر روی دندان به دندانپزشک زیبایی می بایست مراجعه کرد. کامپوزیت در انواع مختلفی با کیفیت متفاوت ساخته و عرضه می گردد که نانو کامپوزیت از پرتقاضاترین انواع آن می باشد.

کامپوزیت دندان چیست؟

کامپوزیت دندان ماده ای نسبتا محکمی می باشد که امروزه به عنوان اصلاح طرح لبخند مورد استفاده و بهره برداری واقع می شود که به منظور اصلاح رنگ و یا پوشش دندان های آسیب دیده بر روی دندان ها نصب می شود. کامپوزیت دندان با داشتن طول عمر طولانی قابلیت ترمیم و زیبایی مجدد داشته و سبب جذابیت بی نظیر دندان ها می شود. ماده کامپوزیت با درجات مختلف از ضریب شکستگی، پولیش پذیری و استحکام طراحی و ساخته می شود که افراد با توجه به مقدار بودجه در دست و پسند خود می توانند گزینه مناسب را انتخاب کنند. توجه داشته باشید که برای ترمیم و زیبایی دندان باید از کامپوزیت های مرغوب استفاده شود. برای مثال بازسازی لایه به لایه از مهمترین قابلیت های این ماده بوده و در هنگام انتخاب و نصب آن بر دندان ها باید به این موضوع حساسیت لازم را نشان دهید. افراد می توانند با استفاده از این روکش از جنس کامپوزیت، دندان هایی ظریف و مقاومی را خواهند داشت که استفاده از آن هیچ گونه آسیبی را به دندان هایتان وارد نمی کند.

مراحل انجام کامپوزیت دندان

برای انجام کامپوزیت دندان بایستی بهترین و مجرب ترین دندانپزشک زیبایی در غرب تهران را در این زمینه انتخاب کرد با توجه به این که انجام کامپوزیت بسیار حساس می باشد باید زیر نظر بهترین متخصص و با استفاده از تجهیزات درجه یک بر روی دندان های نصب شود اگر بخواهیم مراحل انجام کامپوزیت دندان را بیان کنیم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

– دندان ها به صورت کامل تمیز شده و نباید جرمی بر روی دندان مشاهده شود.

– دندان های کاملا خشک شده و هیچ گونه بزاق، خون و رطوبت روی دندان های دیده نشود.

– با استفاده از مواد اسیدی سطح جلوی دندان را متخلخل می کنند تا دندان های آماده برای نصب، کامپوزیت شود هم چنین این کار در چسبیدن قالب کامپوزیت بسیار موثر می باشد.

– چسب مخصوص بر روی دندان ها زده شده و مواد خمیری روی دندان ها قرار داده می شود.

– در مرحله بعدی پرتو نوری را با طول موج مخصوص به کامپوزیت ونیز تابانده می شود.

– در آخر برای رسیدن به فرم دلخواه از پولیش کامپوزیت استفاده می شود.

بیشتر بخوانید: تفاوت کامپوزیت با لمینت دندان چیست؟

کامپوزیت دندان

انواع کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان در انواع مختلفی ساخته و عرضه می گردد که افراد در ابتدا باید اطلاعاتی در خصوص هریک از انواع این ماده به دست آورده و با توجه به سلیقه خود مناسب ترین گزینه را انتخاب کنند از جمله انواع کامپوزیت می توان به موارد زیر اشاره نمود:

1- کامپوزیت درشت دانه یا ماکروفیل:

این کامپوزیت اولین نوع کامپوزیت ها می باشد که حاوی ذراتی از 10 میکرومتر تا 50 میکرومتر می باشد و در مقایسه با انواع کامپوزیت امروزی بزرگتر بوده و از مقاومت بالایی برخوردار می باشد.

2- کامپوزیت ریزدانه یا میکروفیل:

کامپوزیت ریزدانه نسل جدید پس از کامپوزیت های ماکروفیل می باشد که در سال 1970 وارد بازار شده است که دارای ذرات کوچکتر از 100 نانومتر می باشد این کامپوزیت در مقایسه با کامپوزیت درشت دانه از مقاومت پایینی برخوردار بوده و از مزیت های آن می توان به سهولت در پولیش زدن و صاف بودن سطح ترمیمی آن اشاره نمود.

3- هیبرید، میکروهیبرید و نانوهیبرید:

ذرات این کامپوزیت از 10 الی 50 میکرومتر بوده و دارای فیلر بالایی می باشند که این امر سبب افزایش مقاومت آن ها در مقابل ساییدگی می شود البته به مرور زمان به دلیل استهلاک، زیبایی خود را از دست می دهد.

4- نانو کامپوزیت ها:

نانو کامپوزیت ها نسل جدید این ماده می باشد که از تجمع ذرات کوچکتر به ذرات بزرگتر تبدیل شده است از این رو قابلیت و استحکان نسل جدید کامپوزیت ها در مقایسه با نسل قدیم بسیار ربالا می باشد.

بیشتر بخوانید: رژیم غذایی بعد از کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان

مزایای ونیز کامپوزیت

انتخاب ونیز کامپوزیت برای اصلاح طرح لبخند دارای مزیت ها و فواید بسیاری در مقابل دیگر روش ها و ایده های طرح لبخند می باشد که از مهمترین مزیت های آن می توان به مقرون به صرفه بودن و اقتصادی بودنش اشاره کرد. بسیاری از افراد به دلیل ارزان بودن کامپوزیت در مقایسه با لمینت سرامیکی و طول عمر بسیار این روش را در اولویت انتخاب های خود قرار می دهند.

از دیگر مزیت های کامپوزیت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • ساخته شدن سریع آن در یک جلسه
  • ظاهری طبیعی تر و شبیه تر به دندان
  • تغییر بسیار کمی در روند کامپوزیت بر روی دندان انجام می شود

معایب ونیز کامپوزیت

کامپوزیت در مقابل تمامی مزیت هایی که دارد دارای معایبی نیز می باشد که آسیب پذیر بودن آن و نیاز به تعویض دوباره کامپوزیت را می توان از جمله معایب دانست که هزینه مجددی را به دنبال خواهد داشت. هم چنین تغییر رنگ و مستعد لک شدن از دیگر معایب آن بوده و احتمال افتادن کامپوزیت ها بالا می باشد. پس سعی کنید به بهترین دندانپزشک تهران مراجعه کنید تا از بابت مواد درجه یک استفاده شده و نحوه انجام صحیح آن توسط پزشک متخصص با اعتماد بیشتری دست به کامپوزیت کردن دندان هایتان بزنید.

دکتر محمدرضا فرهنگی از جمله متخصصین دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی دندان هستند که در کار خود از مرغوب ترین مواد استفاده میکنند همچنین ایشان دارای certificate دندانپزشکی زیبایی (لمینت دندان، پروتز های زیبایی، ترمیم های زیبایی و …) از دانشگاه Rochester آمریکا هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *