کامپوزیت دندان به روش لیرینگ |

کامپوزیت دندان به روش لیرینگ

کامپوزیت دندان به روش لیرینگ

یکی از مهمترین دغدغه های مراجعان به دندانپزشک زیبایی در غرب تهران، که خواستار درمان های لمینت سرامیکی یا کامپوزیت دندان هستند، نگرانی و ترس از بابت این مورد است که نکند ظاهر و اندازه دندان هایشان بعد از درمان زیبایی لمینت، مصنوعی و غیر طبیعی به نظر برسد. در این رابطه تکنیک مورد استفاده و دقت دندانپزشک است که نقشی مهم و تعیین کننده دارد. در این مطلب قصد داریم به مزایا و دلایل نیاز به انجام کامپوزیت دندان به روش لایرینگ بپردازیم که امروزه روشی محبوب و پرطرفدار برای داشتن دندان هایی مرتب و طرح لبخندی جذاب است.

آشنایی با کامپوزیت دندان به روش لایرینگ

با توجه به این موضوع که دندان های طبیعی در بخش های مختلف دندان دارای حالتی سایه دار یا روشن هستند و به عبارتی تک رنگ نمی باشند( برای نمونه لبه دندان ها که دارای حالتی شیشه ای تر هستند )، لازم است تا برای بازسازی دقیق و جزء به جزء دندان ها، کامپوزیت هایی در رنگ و شفافیت های متفاوت در لایه های مختلف بکار برده شود تا دندان ها جلوه ای کاملا طبیعی و نرمال پیدا کنند.
نتیجه بخش بودن کار کامپوزیت دندان به فاکتور های مختلفی بستگی دارد که با لحاظ نمودن هر کدام، در نهایت می توان انتظار یک درمان با دوام و با ظاهری کاملا طبیعی داشت. به عنوان مثال، در صورتی که پوسته ونیر ظرافت و ضخامت مطلوبی داشته باشد، باعث بیرون زدگی دندان نخواهد شد. همچنین اگر رنگ کامپوزیت مات و گچی نباشد و از کامپوزیت با درجه شفافیت مناسب استفاده شود، در کنار انتخاب اصولی تکنیک مورد استفاده ( تکنیک لایرینگ ) برای این کار و با صرف وقت و حوصله کافی، قادر خواهیم بود تا فرم و جزییات دندان ها را به صورتی دقیق و بی نقص اجرا نماییم.

کامپوزیت دندان به روش لیرینگ

برای اینکه کامپوزیت دندان مصنوعی به نظر نرسد، به چه نکاتی باید توجه شود؟

در کاشت ونیر های کامپوزیتی، انتخاب تکنیک مناسب و اصولی، در کنار دقت بالای دندانپزشک دو عنصر بسیار مهم و قابل توجه می باشد. تنها با رعایت این اصول است که می توان دندان هایی با نمایی شفاف و بسیار زیبا همچون لمینت دندان سرامیکی داشت و در عین حال از مزایای کامپوزیت ونیر نیز بهره مند گردید.

در این رابطه لازم است فاکتور های دیگری را هم می توان مورد توجه قرار داد که عبارتند از:

رنگ انتخابی برای کامپوزیت:

در صورتی که رنگ انتخابی برای کامپوزیت دندان، با رنگ چهره، سن بیمار و یا جنسیت او هماهنگ نباشد، نمی توان انتظار دندان هایی با ظاهر طبیعی را داشت.

شفافیت کامپوزیت:

که به معنای میزان عبور نور از ورای پوسته کامپوزیت است، بدین ترتیب که هر چه نور در عمق بیشتری نفوذ داشته باشد، نتیجه درمان طبیعی تر خواهد شد.

شکل و فرم دندان ها:

به گونه ای که هر چه جزییات بیشتر رعایت شود، نمایش دندان ها طبیعی تر خواهد بود.
ترانسلوسنسی و یا اپاسیته مناسب در هر لایه، در کنار کیفیت پولیش و پرداخت کامپوزیت: با رعایت این اصل، دندان ها دارای سطحی کاملا صاف و براق خواهند بود.
با رعایت موارد فوق، نتیجه نهایی کاملا منطبق با طبیعت اولیه دندان ها خواهد بود، به طوری که در درازمدت، کماکان جذابیت ظاهری دندان ها و طرح لبخند حفظ شده و به هیچ وجه برای فرد خسته کننده نخواهد بود و بدین طریق احساس نیاز به انجام درمان های زیبایی مجدد را تا حد زیادی کاهش خواهد یافت.

کامپوزیت دندان به روش لیرینگ

بهترین رنگ برای کامپوزیت دندان

بسیاری از افراد تصور می کنند که هر چه رنگ کامپوزیت دندان سفید تر باشد، بهتر است و طبیعی تر خواهد بود، در صورتی که این دیدگاه کاملا اشتباه است؛ زیرا لبخند های سفید و جذابی که در شبکه های مجازی و تلویزیون می بینید، در دنیای واقعی چندان جذاب و طبیعی به نظر نخواهند آمد. در ادامه مطلب، چند اصل مهم که باید در هنگام انتخاب رنگ کامپوزیت دندان لحاظ شود را به عرضتان می رسانیم:

کامپوزیت دندان به روش لیرینگ

تاثیر رنگ پوست فرد در رنگ کامپوزیت ونیر انتخاب شده

کسانی که دارای رنگ پوستی تیره هستند، بهتر است از ونیرهای کامپوزیتی با سایه ها و درجه های رنگی طبیعی تر استفاده کنند، چرا که هرچه کنتراست ایجاد شده بیشتر باشد، دندان ها جلوه ای درخشان تر به خود می گیرند.
برای افراد با رنگ پوست روشن نیز مناسبترین رنگ برای کامپوزیت دندان، طیف های مختلف رنگ سفید روشن است زیرا در این افراد بین رنگ پوست و رنگ دندان‌ها تفاوت چندانی ایجاد نمی ‌شود. توصیه ما به این دسته از افراد، رنگ B2 است.
میزان سفیدی چشم؛ فاکتوری که چندان مورد توجه قرار نمی گیرد!
یکی دیگر از مواردی که توجه به آن سبب می شود تا رنگ دندان های شما در هماهنگی بیشتری با دیگر اجزای صورتتان باشد، سفیدی رنگ چشم است. شاید عجیب به نظر برسد اما بگذارید به شما بگوییم که اگر رنگی که انتخاب می کنید از سفیدی چشم شما سفیدتر باشد، دندان ‌هایتان یک حالت غیرطبیعی پیدا کرده و در نتیجه کامپوزیت ونیر شما، آن جلوه طبیعی که باید داشته باشد را نشان نخواهد داد. پس به سفیدی چشم، به عنوان یکی از مرتبط ترین و دقیق ‌ترین منابع برای تشخیص رنگ دندان‌ های تان بنگرید. بکارگیری تکنیک رنگ لایه به لایه ( layering ) ، یکی از مناسب ترین راهکارها جهت کاشت ونیرهای کامپوزیتی در ایده آل ترین و طبیعی ترین رنگ شان می باشد.

کامپوزیت دندان به روش لیرینگ

جالب است بدانید که برای دندان های طبیعی هر فرد نیز درجه بندی رنگی وجود دارد. اگر دقت کرده باشید، متوجه این موضوع خواهید شد که لبه های دندان دارای حالتی شفاف هستند، در حالی که اواسط و میانه های دندان، رنگی مات را به خود می گیرند. شما می توانید با انتخاب ونیرهای کامپوزیتی سفید رنگ و استفاده از تکنیک لایرینگ، ظاهری طبیعی و واقعی را برای دندان های خود به ارمغان آورید.
درجه تغییر در سایه رنگ کامپوزیت دندان طبیعی، با وجود اینکه چندان قابل تشخیص نیست، اما زمانی که تمامی ونیرهای کامپوزیتی در کنار یکدیگر ردیف می شوند، یک درجه تغییر رنگ قادر خواهد بود به میزان 2 تا 3 برابر دندان ها را روشن تر یا تیره تر نشان دهد. شما می توانید با مراجعه به بهترین دندانپزشک تهران از خدمات متعددی در حوزه دندانپزشک زیبایی همچون ارتودنسی، لمینت، بلیچینگ، ایمپلنت و … ، بهره مند گردید.